Beylikdüzü, İstanbul

Takımınızın Öngörü Eksikliği mi Var?

12 Şub

Kullanıcı:Turgay CAVDAR

Performans Yönetimi

Yorumlar:Yorum yapılmamış

İş hayatımızda veya özel hayatımızda öncelik sıralamasına alacağımız işlerimizi, planlarımızı yapabilmek ve doğru sonuçlar elde edebilmek için bir bakış açısıdır Öngörü. Kimi zamanda planlanan ve çok istenen bir durumun farklı sonuçları doğurabileceğini hesap ederek o işe baslamamak veya içerisindeki risk faktörlerini hesap ederek başlamaktır. Büyük Şirketler doğru öngörüler sayesinde karşılaşacakları krizleri önceden hesap ederek zarar görmeden krizden çıkabilirler. Bunun içinde şirketlerini ve yapabileceklerini hangi pazarda nasıl satış yapacağını doğru öngörererek ilerlerler.

Afrika’ya ayakkabı satmak için giden iki farklı satışcının gittikleri gün genel merkezi arayıp Birinin; “Efendim biz burda ayakkabı ve terlik satamayız. Çünkü kimse ayakkabı giymiyor.” demesi ile diğer satışcının heyecanla “Efendim burda biz çok ayakkabı ve terlik satarız çünkü burda kimse ayakkabı giymiyor” demesi. Her ikiside bir öngörüdür. O Ülkeye Satışcılarını gönderen Şirketin yaptığı doğru bir öngörüdür. Ancak görüldüğü gibi takımdaki öngören kişiler veya öngörü eksikliği bizi hedeflerimizden alikoyabilir.

Öngörülü olmak veya takımdaki öngörü eksikliğini gidermek için doğru planlama yetisi ve doğru analiz ve doğru sorularla yapılmış bir araştırma bize rehberlik edecektir. Şirketinizi veya takımınızı iyi tanımalı ekip üyelerinizi seçerken farkındalığı yüksek insanlar arasından seçmeli ve onlardan ne istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Takımdaki kişilerin öngörülerini veya hayallerini anlattıklarında hiçbir fikri heba etmeden dinlemeli ve onları sürekli üretme ve geliştirme için motive etmelisiniz. İşlerini planlamaları için onlara fırsatlar vermeli bu tür gelişim ve maliyet azaltıcı faaliyetlerini desteklemelisiniz. Çalışanlar üretmemeye veya katkı sağlamamaya motivasyon eksikliğine girdikleri zaman başlıyorlar. Sürekli motive mi edeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Tabiki Hayır!. İşe başlarken yapılan doğru bir oryantasyon bile o kişiyi motive olarak ise başlatır. Düşünün daha ilk işe geldiğinde öğlene kadar bekleyen bir kişiden motive olarak başlaması beklenemez.

Öngörülü takım için önemli olan bir diğer faktör de toplam kalite yönetiminin tüm şirket ve birimlerinde yaygınlaştırılmasıdır. Yani bireysel başarının yanında bu basarinin birim başarısı ve birim hedeflerine ne kadar hizmet ettiğinin ölçülmesi ve takım üyelerimizin kendilerini takım başarısı için  gelişim ve üretme kanallarını düşünmelerini sağlayacaktır. Bu da bize öncesini ve sonrasını düşünen takımlar verecektir.

Unutmayalım ki; Titaniği batıran buzdağının görünmeyen ve hesap edilmeyen görünmeyen kısmıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir