Beylikdüzü, İstanbul

Stres Yetkinliği Nasıl Etkiler?

14 Mar

Kullanıcı:Turgay CAVDAR

İnsan Kaynakları

Yorumlar:Yorum yapılmamış

 

Stres aslında nedir?

Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepki veya tepkilerdir. Vücudumuzun rutin çalışma sistemini bir anda bozan, kalp atışlarının hızlanması, aşırı terleme, el ayak titremeleri, konuşamama gibi fizyolojik tepkilere, psikolojik olarak ise paranoya, içine kapanma, mutsuzluk, umutsuzluk, özgüven eksikliği gibi tepkilere sebep olur.

Stres konusu tabii ki psikologlarımızın uzmanlık alanı ancak insan kaynaklarını ilgilendiren tarafı ise stres altındaki çalışanın yetkinliklerini ve içindeki potansiyeli tam olarak ortaya çıkaramamasıdır. İnsan kaynakları profesyonelleri olarak bizler yaptığımız işe alımlarda bu önemli faktörü ölçümlemeye çalışıyoruz. Stresin mutlaka belli bir düzeyde olması gerekiyor. Kişinin az da olsa bir baskı hissetmesi onu çalışmaya veya başarılı olmaya zorlayacaktır. Baskıyı “hadi çalış” olarak düşünmeyin. Örneğin kişinin kredi borcu olması onu çalışmaya zorlayacak bir stres faktörüdür. Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında stresin davranışı olumlu veya olumsuz etkileyen boyutu ölçülmeye çalışılmaktadır. Çalışma hayatında stresi kişi ne kadar doğru yönetirse o kadar başarılı olacaktır. Aşırı stres kişinin karar verme, kritik düşünme, problem çözme yetisi gibi yetkinliklerinin ortaya çıkmasını engeller veya yanlış kararlar verdirir. Birçok aday bu stres anında normalde bildiği ve yaptığı uygulamaları ortaya çıkaramadığı için iş görüşmelerinde olumsuz olarak değerlendirilebilmektedir. Eğitim ve deneyim olarak hazır hissettiğimiz o pozisyona strese yenildiğimiz için ulaşamayabiliriz.

Stres işe girmeden ölçülmeli ve test edilmeli ancak çalışanları sürekli stres ve baskı altında çalışmaya zorladığımızda aslında bu kişilerden beklediğimiz verimi alamamaya ve “Ya bu çocuğa ne oldu önceden iyiydi” demeye başlarız. Çalışanın beden sağlığını ve ruhsal dengesini bozacak düzeydeki stres sakıncalıdır.

Stres ile nasıl başa çıkılır?

Stres veya stresle başa çıkma yöneticinin de en alt kademedeki çalışanında üzerinde durması gereken bir durumdur. İş yerinde stresle nasıl başa çıkabiliriz? İşte size bazı öneriler;

Yaptığınız işi sevin. Sevmediğiniz bir iş veya meslek ayakkabının arkadan vurmasına benzer sürekli sizi rahatsız eder. Giymeye devam etmeniz halinde ise nasır oluşur. Doktor veya ilaç tedavisi ancak bu nasırdan kurtulmanızı sağlar.

Pozitif düşünün. İşimizi seviyorsak ve isteyerek bu mesleği seçtiysek, yaşadığımız olumsuzluklarda pozitif olun ve iyimser bir yaklaşım sergileyin.

Kişiselleştirmeyin. Yaşanan hatalarda üzerinize alınmanız ve ders çıkarmanız gereken durumlar varsa üzerinize alının ancak bu bana yapılır mı ben bunu hak etmedim diyerek durumu daha da zorlaştırmayın.

Motivasyon kaynağı olun. Yoğun iş temposunda veya aksiliklerde ekibin içinde bunu yapabiliriz diyerek yönlendiren ve takımı ateşleyen olun.

Gülümseyin. Gülümseme ve pozitif bakabilme aslında olumsuzluklara yaklaşımınızı belirler. Sakinliğinizi korumalı ve tekrar düşünmelisiniz.

Büyük resme odaklanın. O anda yaşadığınız duruma değil de bu olumsuzluktan ne dersler çıkarabilirsiniz onu düşünün. Sonuç olarak hayat bize sürekli bir şeyler öğretir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir