Beylikdüzü, İstanbul

Olumsuzlukları Pozitife Çevirin

12 Şub

Kullanıcı:Turgay CAVDAR

İnsan Kaynakları

Yorumlar:Yorum yapılmamış

Pozitif olmak size her zaman için enerji verir. Hayat hüzün ve mutluluklarla doludur. Hiçbir insan yoktur ki derdi olmasın. Etrafınızdaki insanlara bir bakın her birinin mutlaka bir derdi veya sorunu vardır. İşimiz yolundadır arkadaş sorunumuz olur. Arkadaşlarımızla sorunumuz yoktur işimizde sorun vardır ya da olacaktır. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki; Ne seviyede olursak olalım derdimiz veya dert ettiğimiz şeyler mutlaka olacaktır. Biz öncelikle bu ön kabulü bilerek bakmalıyız hayata. Öyle değerlendirmeliyiz mevcut durumu. Lisede arkamızdan yapılana verdiğimiz tepkiyle 35’inden veya 40’dan sonra aynı duruma verdiğimiz tepki genellikle aynı değildir. Pek tabi spesifik örnekler mutlaka vardır. Bizi biz yapan değerler ve olaylara yaklaşım biçimimiz yaşımız ilerledikçe ve hayat bizi olgunlaştırana dek devam edecektir. Öyleyse başımıza ne gelirse gelsin her zaman pozitif duruşumuzu bozmadan ve iç motivasyonumuzu yitirmeden devam etmeliyiz. Olaylardan etkilenmemek olarak düşünmeyelim. Her olayın bizde mutlaka etkileri olacaktır. Yapılan eleştirileri de aman deyip geçin anlamına da gelmesin bu cümlelerim. Ama biz iyi veya kötü bir durumla karşılaştığımızda bize yakışan bir duruş sergileyerek ve alınacak dersleri alıp önümüze bakmalıyız. Çevremize gülümseyerek devam etmeliyiz. Pozitif duruşumuzdan ödün vermeden önümüze çıkan zorluklarla mücadele ederek devam etmeli ve her zaman iyi niyetimizden vazgeçmemeliyiz.Her şeye rağmen artık dayanılmaz halde olursa da sağlığımız için artık o ortamdan çıkma vakti veya ilişkiyi bitirme vakti gelmiştir.

Yaşadığımız olumsuz olayları olumluya çevirmek için çaba harcamalı ve nedenlerini sorgulamalı ve gerekirse bununla yüzleşmeliyiz. Bazen sormak ve nedenlerini öğrenmek çözümü için bir adım olabilir. Bizim farkında olmadığımız bir tavır veya davranışımız veya da başka birinden duyulan bir bilgi sebebiyle bu tarz bir durumda kalmış olabiliriz. Bu nedenle karşı karşıya olduğumuz tutumla ilgili konuşarak geri bildirim alabiliriz. Ancak her durumda olumsuzluklarla yaşamak yerine bunu olumluya çevirmek adına çaba içerisinde olmalıyız. Her bir insanın farklı karakterde olduğunu unutmadan birbirimizi daha yakından tanıyarak nelere nasıl tepki verdiğimizi keşfederek hem kendimizi hemde ekibimizi yönetebiliriz. Yaşanan olumsuzluğu hiç uzatmadan tatlıya bağlamamız ve belirsizliği halletmemiz şart çünkü bildiğiniz gibi konu ne kadar geciktirilirse düzelmesi de o kadar zor olacaktır.

İnsanlara kötü duygular besleyerek veya sürekli olumsuzu olmazı düşünerek değil yaşattıklarını bir öğrenme olarak görmeli bizimde bu hayat yolunda olgunlaşma için bir aşamadan geçtiğimizi unutmamalıyız.

Gülümsemekten vazgeçmeyelim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir