Daha Azimli Olabilmek İçin Öneriler

0
1072
azim-gelistirmek
azim-gelistirmek

Çok daha azimli olmayı, çalışmayı kim istemez ki? Hepimiz hem kendimizde hemde çalışanlarımızda en çok görmek istediğimız şeydir azimli olmak. Azim bizi şevklendiren, heyecanlandıran ve işe aidiyetimizi artıran duygudur. Kendi içimizdeki bu duygunun yanısıra azimli olmak için bir çok bileşeni de bir araya getirmemiz şart. Öncelikle hayata nasıl bir bakışla bakıyoruz buna karar vermeliyiz. Karamsar mıyız? Sürekli olmazcılardan mı? yoksa boşver sen mi kurtarcan diyenlerden mi?

Etrafımızdaki kişilik yapıları ve bizi yönlendiren çevremiz nasıl olursa olsun biz etrafımızdan etkilenmeden ve pozitif enerjimizden ödün vermeden devam etmeliyiz. Azimli çalışmak için çalışma şartlarımızı ve kendimizi gözden geçirmeliyiz. Kendimizi ve çevremizi iyi tanımalı ve mümkünse mutlu olduğumuz işi yapmak için çaba harcamalıyız. Yapamıyorsak da mevcut işimizi sevmek için öncelikle azim göstermeli ve yoğunlaşmalıyız. Hayal etmekten hiçbir zaman vazgeçmemeli ve bu hayalleri gerçekleştirebilmek için çaba harcamalıyız.

Azimli Çalışmak için;

  1. Pozitif olmalı ve hayata olumlu bakmalıyız.
  2. İşimizi  sevmeliyiz yada sevdiğimiz işi yapmak için çaba harcamalıyız.
  3. İşimizle ilgili gerekli eğitim ve tecrübeye sahip olmalıyız.
  4. Sürekli öğrenerek kendimizi geliştirmeliyiz.
  5. İşimizi ve sürecimizi her zaman geliştirmek için bakmalıyız.
  6. Yaptığımız işte bizi ön plana çıkaracak projeler yapmalıyız.
  7. İşimiz ile ilgili sürekli geri bildirim almalıyız.
  8. Ben yaptım oldu yerine acaba daha iyi örnekler var mı? diye bakmalıyız.
  9. Fikir üretmekten ve geliştirmekten vazgeçmemeliyiz.
  10. Mutlu olmayı öğrenmeliyiz. Her şeyi kafaya takıp demolorize olmamayı öğrenmeliyiz.
Önceki İçerikTakımınızın Öngörü Eksikliği mi Var?
Sonraki İçerikİhbar Süresi Çalışana Ceza mı?
23 yıllık insan kaynakları yönetim tecrübesine sahip olan Turgay ÇAVDAR, Kamu Yönetimi Lisans ve Kamu Yönetimi & Siyaset Bilimi Yüksek Lisans eğitimi derecelerine sahiptir. Yetkinlik, Kişilik Yapısı ve Tipleri, Bireysel ve Birim Performans Yönetimi, Stratejik İK Uygulamalarında aktif rol almıştır. İş Hukuku Danışmanlığı, Assessor, Eğitmen, Koçluk ve Mentörlük gibi uzmanlıklara da sahip olan Çavdar, halen Perakende, Hazır Giyim Üretim, E- Ticaret ve Metal Sanayi gibi sektörlerde İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı ve İş ve Yaşam Koçluğu yapmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER